PRUCHNIK.ART w Jarosławiu
- Szczegóły
21 października 2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Jarosławiu (Pl. Mickiewicza 6) na otwarcie wystawy podsumowującej akcję promocyjno-popularyzatorską PRUCHNIK.ART – opowieść o miejscu. Wernisaż rozpocznie mapping Shadiego Hamamy pt. „Próba czasu”. Wstęp wolny.
Akcja promocyjno-popularyzatorska PRUCHNIK.ART – opowieść o miejscu jest trzecią edycją cyklicznego projektu PODKARPACKIE.ART, którego koordynatorem jest Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP w Rzeszowie. Poprzednie edycje podejmowały temat 6 podkarpackich obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz postaci i dorobku Ignacego Łukasiewicza.
Wybór Pruchnika jako tematu trzeciej edycji działań artystycznych studentów i absolwentów kierunków artystycznych wynikał ze szczególnych walorów kulturowych jednego z najpiękniejszych drewnianych miasteczek terenów obecnego województwa podkarpackiego. Zachowana do dzisiaj drewniana zabudowa, która nadal jest użytkowana pomimo zmieniających się trendów i oczekiwań, jest nie tylko świadkiem historii, ale również inspiruje i pobudza wyobraźnię.
W otwartym naborze, do udziału w akcji zgłosiło się 27 osób: Barbara Bodio, Patryk Brzezicki, Gabriela Demczak, Julia Gerus, Kamil Głąb, Aleksandra Guzek, Shadi Hamama, Agnieszka Hrycuniak, Barbara Hubert, Julia Jaskuła, Justyna Jurkiewicz, Alicja Kalandyk, Dorota Kasprzyk, Dominika Kicińska, Antonika Krupa, Aleksandra Kuśmider, Renata Masłyk, Julia Miąsik, Aneta Mierzwa, Jadwiga Napiórkowska, Natalia Nowak, Natalia Nykiel, Jarosław Rokita, Julia Rut, Natalia Suwaj, Jakub Skomra, Jakub Szczęch.
Komisja ekspercka wytypowała 10 koncepcji, które gwarantowały powstanie ciekawych projektów artystycznych: „Ukryte życie” Barbary Bodio, „Obecność” Patryka Brzezickiego, „Próba czasu” Shadiego Hamamy, „Miasto w nowym świetle” Agnieszki Hrycuniak, „Czas miniony/czas obecny” Barbary Hubert, „Ukryte w podcieniach” Alicji Kalandyk, „Legenda z Pruchnika” Dominiki Kicińskiej, „Pruchnikowe opowieści” Aleksandry Kuśmider, „Wici” Jadwigi Napiórkowskiej i „Pośpiech” Julii Rut.
Uczestnicy akcji przez 40 dni pracowali nad realizacją zaproponowanych przez siebie koncepcji autorskich projektów artystycznych. W efekcie powstało 11 obrazów wykonanych
w różnych technikach, 3 instalacje artystyczne, 2 animacje oraz 1 publikacja książkowa.
Pierwsza częściowa ekspozycja miała miejsce w czasie Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”. Pokazane zostały dwie prace: Dominiki Kicińskiej animacja artystyczna „Legenda z Pruchnika” oraz wystawa planszowa na podstawie książki Aleksandry Kuśmider „Pruchnikowe opowieści”.
Podczas wernisażu w Galerii Projektor Sztuki JOKiS w Jarosławiu będzie można po raz pierwszy zobaczyć wszystkie artystyczne opowieści o Pruchniku. Otworzy go tradycyjnie mapping – na ścianie JOKiS w Jarosławiu pojawi się jedna z prac uczestnika akcji PRUCHNIK.ART – Shadiego Hamamy „Próba czasu”. Natomiast w sali kinowej na dużym ekranie w czasie trwania wernisażu zostanie pokazana animacja Dominiki Kicińskiej pt. „Legenda z Pruchnika”. Wspólnie z Jarosławskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki przygotowaliśmy także niespodziankę muzyczną. Wydarzenie poprowadzi Bernadeta Szczypta.
Serdecznie zapraszamy.
O projekcie PODKARPACKIE.ART
Projekt zrodził się z potrzeby zaangażowania młodych ludzi do popularyzacji najważniejszych elementów dorobku kulturowego. Jest to działanie nastawione na promowanie twórczości młodego pokolenia i pozyskanie narzędzi do kreowania marek kulturowych regionu z wykorzystaniem efektów pracy twórczej młodych artystów.
W danym roku organizator przedsięwzięcia wskazuje temat z zakresu dziedzictwa kulturowego, który wiąże się ze szczególnymi miejscami/obiektami, rocznicami, postaciami, wydarzeniami.
Zaproszenie do udziału w otwartym naborze kierowane jest do studentów oraz absolwentów danego i poprzedniego roku akademickiego kierunków artystycznych związanych z województwem podkarpackim albo poprzez pochodzenie z tego terenu, albo też przez studiowanie na podkarpackich uczelniach artystycznych. Ich zadaniem w początkowym etapie jest przedłożenie koncepcji autorskiego projektu artystycznego podejmującego zaproponowany przez organizatora temat akcji.
Koncepcje podlegają ocenie Komisji eksperckiej powołanej w drodze uchwały przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w składzie której zasiadają profesjonalni artyści i pedagodzy sztuki. Następnie wytypowani przez Komisję uczestnicy przystępują do pracy w określonym przez organizatora czasie, koncentrując się na przetworzeniu tematu za pomocą wybranych przez siebie środków wyrazu artystycznego zgodnie z założeniami swojej koncepcji. W dwóch z trzech dotychczasowych edycji zapewniono im także opiekę merytoryczną ze strony pedagogów. Praca twórcza jest premiowana finansowo, ale także promocyjnie. Każdą edycję kończy wystawa podsumowująca.
Ten rodzaj sprawowania mecenatu Województwa Podkarpackiego nad działalnością artystyczną sprawia, że młodzi artyści otwierają drogę do kreowania istoty dziedzictwa kulturowego według nowoczesnych i zrozumiałych dla nich standardów. Ich adaptacja dorobku kulturowego do percepcji współczesnego młodego pokolenia ma szansę zapewnić ochronę jego wartości i zachowanie w przyszłości. Efekty tej twórczej pracy stają się własnością Województwa i jako takie służą do tworzenia kulturowych marek promujących zarówno dziedzictwo, jak też potencjał młodego pokolenia podkarpackich artystów.
Można zatem stwierdzić, że Województwo Podkarpackie wraz z młodymi artystami podejmują próbę aktualizacji tradycyjnego postrzegania regionalnej spuścizny kulturowej, ale
także sieciuje swoją działalność w dziedzinie kultury z nowymi podmiotami i środowiskami.
Strona projektu PODKARPACKIE.ART
Koordynator:
Oddział dziedzictwa i projektów kulturalnych
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego
UMWP w Rzeszowie
tel. 17 743 30 19, -20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.