Nabór start!
- Szczegóły
Tej jesieni proponujemy udział w wyjątkowej artystycznej podróży w przeszłość.
Podróży krótkiej, ale pełnej znaczeń, odniesień, wariantów i transpozycji... Innymi słowy PASJONUJĄCEJ!!!
To zaproszenie do opowieści o niezwykłym miejscu, a właściwie miasteczku - PRUCHNIKU!
Co o nim wiadomo?
- Pruchnik to najpiękniejsze drewniane miasteczko województwa podkarpackiego. Składa się na to nie tylko architektura, ale też niezwykle malownicze położenie na wysokim wzgórzu górującym nad doliną Mleczki. Było to w przeszłości miasto prywatne, lokowane w 1436 r. Dla okolicy pełniło funkcję ważnego ośrodka handlu i rzemiosła.
- W miejscowości zachowało się ok. 40 budynków, w większości z charakterystycznymi podcieniami, będących niegdyś jednocześnie miejscem zamieszkiwania, warsztatem rzemieślniczym i punktem handlowym. Najstarsze domy pochodzą z XVIII w.
- Układ urbanistyczny oparty na średniowiecznym planie szachownicy pochodzi z czasów lokacji miasta. Pod koniec XV w. miasteczko posiadało rynek z ulicami wychodzącymi z naroży, kościół, zamek i wały miejskie. Na przełomie XVIII i XIX w. zabudowę tworzyły wyłącznie domy drewniane, tylko jeden był częściowo murowany.
- W rynku i każdej uliczce znajdują się drewniane domy z podcieniami o wysokich, stromych dachach krytych gontem. Pierwotnie podcienia miały charakter użytkowy, ponieważ rozkładano w nich towary podczas dni targowych. Z czasem stały się głównie elementami zdobiącymi.
- Domy te były budowane w konstrukcji wieńcowej, sumikowo-łątkowej, a czasami w systemie mieszanym wieńcowo-słupowym, zwanym przysłupowym. Ściany domów wykonane są z ociosanych bierwion albo z półokrąglaków. Niektóre mają pomiędzy słupami balustrady wycięcia w różne wzory. Słupy wspierające podcienia są różnego kształtu, częstokroć rzeźbione.
- W miejscowości warto zobaczyć: 300-letni budynek „Galerii pod Gontem”, graniaste słupy-obeliski z czasów najazdów tatarskich, które pełniły rolę tzw. wici, Muzeum Parafialne i wprawdzie murowany, lecz interesujący XVII-wieczny kościół.
- W Pruchniku wychował się Mieczysław Orłowicz – wybitny krajoznawca i popularyzator turystyki.
za https://sad.podkarpackie.travel/
A teraz o tym, co tkwi głębiej.
- W tym miejscu zatrzymał się czas ich pierwszych budowniczych i tych, którzy tutaj dożywali swoją doczesność, ale nie jest to skansen.
- Nadal toczy się w nim życie i w przestrzeni dawnych drewnianych domów ich obecni właściciele realizują współczesną codzienność.
- Pruchnik w sposób zauważalny łączy przeszłość z teraźniejszością i pozwala na refleksję nad dziedzictwem istniejącym, namacalnym, wciąż trwającym, tyle tylko, że wplecionym w życie pokolenia XXI wieku.
- To miejsce czeka na opowieść o tutaj i teraz głęboko zakorzenionym w odległej przeszłości.
- To podróż w głąb istoty przetrwania tradycji i jej znaczenia w zmieniającej się rzeczywistości, ale także szukanie nowych konotacji bardziej zrozumiałych dla współczesnego człowieka.
Jeśli jesteś studentem lub absolwentem 2021/2022 i 2022/2023 kierunków artystycznych spełniającym przynajmniej jedno z kryteriów:
- będącym mieszkańcami województwa podkarpackiego,
- studiującym na uczelni artystycznej lub w przypadku absolwentów, którzy ukończyli uczelnię artystyczną na terenie województwa podkarpackiego.
to zapraszamy Cię do twórczej ekspresji na temat Pruchnika widzianego Twoimi oczami, w sposób dla Ciebie zrozumiały i przez pryzmat Twojej wrażliwości.
Ty decydujesz o tym, co chcesz opowiedzieć i w jaki sposób - i także o tym, co z tego wyniknie.
Zatem, nie wahaj się!
To świetna okazja, aby zrobić reaserch i podjąć wyzwanie!
Pruchnik czeka na Twoją artystczną opowieść i Twoje artystyczne działanie!
Dziedziny sztuki, które preferujemy: malarstwo, rzeźba, grafika, film, fotografia artystyczna, a także dopuszczamy łączenie tych dziedzin w ramach jednego projektu.
Zapoznaj się z regulaminem i pobierz formularze akcji PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu
-
REGULAMIN akcji promocyjnej PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu (plik w docx, 24,6 KB)
- Harmonogram akcji PRUCHNIK.ART – opowieść o miejscu (plik w docx, 15,4 KB)
-
Obowiązkowa KARTA ZGŁOSZENIA (plik w docx, 17,3 KB)
-
Niezbędne elementy AUTORSKIEJ KONCEPCJI PROJEKTU ARTYSTYCZNEGO (plik w docx, 14,3 KB
KONCEPCJĘ wraz z podpisanym skanem KARTY ZGŁOSZENIA prześlij na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 11 października 2023 r.
Spośród nadesłanych koncepcji Komisja ekspercka wybierze do 10 i z tymi autorami podpiszemy umowy na realizację ich projektów.
Wartość każdej umowy 4000 zł brutto.
Na realizację swojego projektu autorzy będą mieli 40 dni.
Wszystkie informacje dotyczące przebiegu akcji znajdziecie w Aktualnościach strony PODKARPACKIE.ART
Jesteśmy także do dyspozycji pod numerem telefonu: 17 743 30 19 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.