Serwis Podkarpackie.ART

PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu

PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu


Tej jesieni proponujemy udział w wyjątkowej artystycznej podróży w przeszłość.

Podróży krótkiej, ale pełnej znaczeń, odniesień, wariantów i transpozycji... Innymi słowy PASJONUJĄCEJ!!! 

To zaproszenie do opowieści o niezwykłym miejscu, a właściwie miasteczku - PRUCHNIKU!


Co o nim wiadomo?

 1. Pruchnik to najpiękniejsze drewniane miasteczko województwa podkarpackiego. Składa się na to nie tylko architektura, ale też niezwykle malownicze położenie na wysokim wzgórzu górującym nad doliną Mleczki. Było to w przeszłości miasto prywatne, lokowane w 1436 r. Dla okolicy pełniło funkcję ważnego ośrodka handlu i rzemiosła.
 2. W miejscowości zachowało się ok. 40 budynków, w większości z charakterystycznymi podcieniami, będących niegdyś jednocześnie miejscem zamieszkiwania, warsztatem rzemieślniczym i punktem handlowym. Najstarsze domy pochodzą z XVIII w.
 3. Układ urbanistyczny oparty na średniowiecznym planie szachownicy pochodzi z czasów lokacji miasta. Pod koniec XV w. miasteczko posiadało rynek z ulicami wychodzącymi z naroży, kościół, zamek i wały miejskie. Na przełomie XVIII i XIX w. zabudowę tworzyły wyłącznie domy drewniane, tylko jeden był częściowo murowany.
 4. W rynku i każdej uliczce znajdują się drewniane domy z podcieniami o wysokich, stromych dachach krytych gontem. Pierwotnie podcienia miały charakter użytkowy, ponieważ rozkładano w nich towary podczas dni targowych. Z czasem stały się głównie elementami zdobiącymi.
 5. Domy te były budowane w konstrukcji wieńcowej, sumikowo-łątkowej, a czasami w systemie mieszanym wieńcowo-słupowym, zwanym przysłupowym. Ściany domów wykonane są z ociosanych bierwion albo z półokrąglaków. Niektóre mają pomiędzy słupami balustrady wycięcia w różne wzory. Słupy wspierające podcienia są różnego kształtu, częstokroć rzeźbione.
 6. W miejscowości warto zobaczyć: 300-letni budynek „Galerii pod Gontem”, graniaste słupy-obeliski z czasów najazdów tatarskich, które pełniły rolę tzw. wici, Muzeum Parafialne i wprawdzie murowany, lecz interesujący XVII-wieczny kościół.
 7. W Pruchniku wychował się Mieczysław Orłowicz – wybitny krajoznawca i popularyzator turystyki.

za https://sad.podkarpackie.travel/


A teraz o tym, co tkwi głębiej.

 1. W tym miejscu zatrzymał się czas ich pierwszych budowniczych i tych, którzy tutaj dożywali swoją doczesność, ale nie jest to skansen.
 2. Nadal toczy się w nim życie i w przestrzeni dawnych drewnianych domów ich obecni właściciele realizują współczesną codzienność.
 3. Pruchnik w sposób zauważalny łączy przeszłość z teraźniejszością i pozwala na refleksję nad dziedzictwem istniejącym, namacalnym, wciąż trwającym, tyle tylko, że wplecionym w życie pokolenia XXI wieku.
 4. To miejsce czeka na opowieść o tutaj i teraz głęboko zakorzenionym w odległej przeszłości.
 5. To podróż w głąb istoty przetrwania tradycji i jej znaczenia w zmieniającej się rzeczywistości, ale także szukanie nowych konotacji bardziej zrozumiałych dla współczesnego człowieka.

Jeśli jesteś studentem lub absolwentem 2021/2022 i 2022/2023 kierunków artystycznych spełniającym przynajmniej jedno z kryteriów:

 • będącym mieszkańcami województwa podkarpackiego,
 • studiującym na uczelni artystycznej lub w przypadku absolwentów, którzy ukończyli uczelnię artystyczną na terenie województwa podkarpackiego.

 to zapraszamy Cię do twórczej ekspresji na temat Pruchnika widzianego Twoimi oczami, w sposób dla Ciebie zrozumiały i przez pryzmat Twojej wrażliwości. 

Ty decydujesz o tym, co chcesz opowiedzieć i w jaki sposób - i także o tym, co z tego wyniknie.

Zatem, nie wahaj się!

To świetna okazja, aby zrobić reaserch i podjąć wyzwanie!

Pruchnik czeka na Twoją artystczną opowieść i Twoje artystyczne działanie!


Dziedziny sztuki, które preferujemy: malarstwo, rzeźba, grafika, film, fotografia artystyczna, a także dopuszczamy łączenie tych dziedzin w ramach jednego projektu.


Zapoznaj się z regulaminem i pobierz formularze akcji PRUCHNIK.ART - opowieść o miejscu


KONCEPCJĘ wraz z podpisanym skanem KARTY ZGŁOSZENIA prześlij na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 11 października 2023 r.

Spośród nadesłanych koncepcji Komisja ekspercka wybierze do 10 i z tymi autorami podpiszemy umowy na realizację ich projektów.

Wartość każdej umowy 4000 zł brutto.

Na realizację swojego projektu autorzy będą mieli 40 dni.


Wszystkie informacje dotyczące przebiegu akcji znajdziecie w Aktualnościach strony PODKARPACKIE.ART

Jesteśmy także do dyspozycji pod numerem telefonu: 17 743 30 19 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.