SOBIEŃ.ART - W RUINIE CZASU

SOBIEŃ.ART - W RUINIE CZASU


Po trzech edycjach projektu PODKARPACKIE.ART, podczas których popularyzowaliśmy grupę obiektów wpisanych na prestiżową listę UNESCO, postać i dorobek znakomitego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza oraz miejscowość o wyjątkowych walorach architektonicznych, w kolejnej odsłonie tematem przewodnim staje się historyczne miejsce, a właściwie ślad po tym miejscuruiny średniowiecznego zamku Sobień w miejscowości Manasterzec koło Leska.


Dlaczego Sobień?


Bo jest ważny z historycznego punktu widzenia i jednocześnie inspirujący, a Twoja wrażliwość artystyczna znajdzie tutaj niemal nieograniczone źródło alegorii, symboli, odniesień, motywów…

Kilka zdań wprowadzenia:

  1. Zamek w tym miejscu powstał na przełomie XIII i XIV wieku, a końcem XIV dzięki nadaniu króla Władysława Jagiełły stał się własnością znakomitego rodu Kmitów. Z uwagi na usytuowanie na stromym wzgórzu wznoszącym się nad ujście potoku Adyszów do Sanu pełnił istotną rolę obronną strzegąc szlaku handlowego biegnącego doliną Sanu.
  2. Jednakże nie z tego powodu trafił na karty kroniki Jana Długosza. To właśnie tutaj ówczesny właściciel zamku Piotr Kmita podejmował na przyjęciu weselnym króla Władysława Jagiełłę wraz z nowo poślubioną w Sanoku małżonką Elżbietą z Pileckich Granowską.
  3. Potem końcem XV wieku i początkiem XVI zamek zniszczyły wojska węgierskie. Nigdy nie odzyskał swojej pierwotnej świetności, a z czasem jego właściciele przenieśli się do Leska i tam ustanowili swoją siedzibę.
  4. Zabudowania zamkowe popadały w ruinę, a porastające lasem wzgórze niczym kurtyna zasłoniło ślady po historii tego miejsca. Tajemniczość ruin uruchomiła wyobraźnię i miejsce obrosło legendami.
  5. Jeszcze przez chwilę podczas II wojny światowej ruiny warowni stały się miejsce walk partyzanckich. Dzisiaj są już tylko punktem na mapie turystycznej penetracji Bieszczadów z unikalnym miejscem widokowym.

Więcej o Sobieniu znajdziesz wpisując w wyszukiwarce "Zamek Sobień" lub korzystając z poniższych linków:

Ruina zamku rycerskiego Sobień

Ruiny Zamku Sobień

Zamek średniowieczny Sobień

Sobień – zamek

Zamek Sobień — dawna warownia z widokiem na San

To miejsce owiane tajemniczymi legendami. Jedne z nich opowiadają o Czarnej i Białej Damie [ZDJĘCIA]

Ruiny zamku Sobień zimą (video z lotu ptaka)

Sobień


Czego się spodziewamy?


  1. Że popatrzysz na to miejsce oczami człowieka XXI wieku i pokażesz nam efekt SWOJEJ INDYWIDUALNEJ artystycznej interpretacji.
  2. Że zdecydujesz się na OSOBISTĄ penetrację zamku, doświadczanie ducha miejsca i czasu, budzenie potrzeby współuczestniczenia w nazywaniu dziedzictwa językiem współczesnej sztuki.

Co zyskamy?


  1. Mamy nadzieję, że odkryjesz przed nami kolejne miejsce na mapie dziedzictwa kulturowego województwa podkarpackiego.
  2. Być może to Twoja praca znajdzie się wśród 3 najlepsze prace i wejdzie do tworzonej kolekcji The best of PODKARPACKIE.ART.

Jak to będzie przebiegać?


Najpierw otwarty nabór od 1 do 15 października 2024 r. dla studentów kierunków artystycznych – spełniających przynajmniej jeden warunek: pochodzący z terenu województwa podkarpackiego lub tutaj studiujący;

Żeby wziąć w nim udział, jeśli spełnisz kryterium - koniecznie prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 3 dokumenty: formularz zgłoszeniowy (znajdziesz poniżej), portofolio (może już masz) i koncepcję planowanego projektu artystycznego (wytyczne znjadziesz poniżej);

Potem Komisja ekspercka oceni koncepcje i wytypuje do 15 KONCEPCJI DO REALIZACJI.

Jeśli Twoja koncepcja znajdzie się w tej grupie, przystąpisz do pracy i będziesz miał 40 DNI na stworzenie dzieła opartego na swojej koncepcji. 

Wskażemy Ci opiekunów merytorycznych, którzy służyć będą pomocą podczas Twojej twórczej pracy.

Kiedy Ty będziesz tworzyć, my przygotujemy umowę na wykonanie dzieła na podstawie koncepcji autorskiego projektu artystycznego wraz z wyrażeniem zgody na jego prezentację podczas wydarzenia podsumowującego oraz wykorzystywanie na zasadach licencji niewyłącznej do promocji akcji i jego uczestników, w tym także, o ile zajedzie taka potrzeba, na jego digitalizacjęi po przekazaniu nam swojej pracy

Kiedy przekażesz nam swoje dzieło, wypłacimy Ci 3000 zł brutto.

Gotowe dzieła znów oceni Komisja ekspercka i spośród nich wyłoni 3 NAJLEPSZE PRACE AKCJI SOBIEŃ.ART - W RUINIE CZASU.

Najlepsze prace przejdą na własność Organizatora akcji, a jej autorzy otrzymają dodatkowe 3000 zł brutto.


Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do kolejnej wspaniałej przygody artystycznej z historią w tle.


Zatem zapoznaj się z dokumentami akcji SOBIEŃ.ART - W RUINIE CZASU:

REGULAMIN akcji promocyjnej SOBIEŃ.ART - w ruinie czasu (plik w docx, 25 KB)

Obowiązkowa KARTA ZGŁOSZENIA (plik w docx, 17,3 KB)

Harmonogram akcji (plik w docx, 15,4 KB)

Niezbędne elementy AUTORSKIEJ KONCEPCJI PROJEKTU ARTYSTYCZNEGO (plik w docx, 14,3 KB)


Jeśli chcesz dopytać, jesteśmy dostępni telefonicznie 17 743 30 19 lub elektronicznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Z niecierpliwością czekamy na

Twój artystyczny pomysł na sobieński zamek!