Serwis Podkarpackie.ART

UNESCO.ART

UNESCO.ART


Najlepsze prace plenerów odbywających się w ramach akcji UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line, czyli sześć obrazów tworzących kolekcję Województwa Podkarpackiego pt. THE BEST OF UNESCO.ART, w 2021 roku zaprezentowano w dwóch wyjątkowych wnetrzach

Pierwsza wystawa THE BEST OF UNESCO.ART miała miejsce w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, a jej współorganizatorem było Centrum Kultury w Zarzeczu. Zaprezentowano na niej obrazy:

  1. „Plan II”, 2020, 50x50 cm, technika mieszana na płótnie autorstwa Katarzyny Tereszkiewicz (plener malarski w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bliznem)
  2. „Chotyniec: wnętrze z krzyżem” autorstwa Agnieszki Hrycuniak (plener malarski w cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu)
  3. „Kościół w Haczowie” autorstwa Doroty Kasprzyk (plener malarski w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie)
  4. „Z modlitwą…” autorstwa Alicji Kalandyk (plener malarski w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu)
  5. „W drodze do cerkwi II” z serii „Cerkiew w Smolniku”, malarstwo olejne, 100x70, 2020, autorstwa Weroniki Noworól (plener malarski w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Smolniku)
  6. „Cerkiew w Turzańsku” autorstwa Sebastiana Wawrzusiaka (plener malarski w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku).

Wernisaż odbył się 18 lipca 2021 r. jako jedno z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Dziedzictwa Kresów 2021. W jej otwarciu wzięła udział jedna z finalistek Dorota Kasprzyk, autorka obrazu pt. „Kościół w Haczowie”. Wernisaż swoją obecnością uświetniła Maria z Dzieduszyckich Wasielewska, wiceprzewodnicząca Rady Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas, wraz z synem Tomaszem Wasielewskim, sekretarzem Rady Związku, oraz Barbara Szczygieł, dyrektor Centrum Kulturalnego w Zarzeczu, i Łukasz Zagrobelny, dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Po wernisażu z recitalem klawesynowym wystąpił Władysław Kłosiewicz, polski klawesynista, uznany interpretator muzyki dawnej, ale także dyrygent i pedagog, założyciel i prezes zarządu Fundacji Pro Academia Narolense.

Wystawa czynna była do 20 września.


5 listopada 2021 r. odbył się drugi wernisaż najlepszych prac malarskich akcji promocyjnej UNESCO.ART – Podkarpackie 2020 on-line. Kolekcja Województwa Podkarpackiego pt. THE BEST OF UNESCO.ART została zaprezentowana w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu w ramach II Międzynarodowego Sympozjum „Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza”. Ekspozycja czynna była do końca listopada.