Nabór start!
- Szczegóły
Jesteś studentem kierunku artystycznego, a może ubiegłorocznym lub tegorocznym absolwentem takiego kierunku? Pochodzisz z Podkarpackiego, a może właśnie tutaj studiujesz? Mamy dla Ciebie propozycję.
Weź udział w naszej akcji promocyjnej ŁUKASIEWICZ.ART 2022.
Proponujemy emocjonującą przygodę artystyczną z Ignacym Łukasiewiczem w roli głównej.
Do 28 maja 2022 roku czekamy na koncepcję Twojego autorskiego projektu artystycznego związanego z postacią i dorobkiem jednego z najważniejszych wynalazców świata.
Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Ignacego Łukasiewicza, bowiem zbiegły się w nim dwie znaczące rocznice: 200. rocznica urodzin i 140. rocznica. śmierci. Chcemy z Twoją pomocą włączyć się w jego obchody. Twój projekt wykorzystamy do promocji i popularyzacji idei związanych z Łukasiewiczem, ale także jako przykład współczesnego postrzegania dziedzictwa Łukasiewicza przez młode pokolenie.
Na początek kilka słów o akcji promocyjnej PODKARPACKIE.ART, której elementem jest ŁUKASIEWICZ.ART 2022. W 2020 roku realizowaliśmy pilotażowy projekt UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line. Wtedy zorganizowaliśmy 6 zdalnych plenerów w sześciu obiektach UNESCO znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego: w kościołach w Bliznem i w Haczowie oraz w cerkwiach w Chotyńcu, w Radrużu, w Turzańsku i w Smolniku. Sześć najlepszych prac stworzyło kolekcję Województwa Podkarpackiego The best of UNESCO.ART, z którą odwiedziliśmy Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, organizując tam wernisaże i wystawy. Wystawa podsumowująca wszystkie plenery odbyła się w Rzeszowie w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego końcem 2021 r. Już niebawem odtworzymy historię tego przedsięwzięcia w module UNESCO.ART.
Powodzenie tej akcji w 2020 roku dało nam pretekst do zaaranżowania akcji promocyjnej PODKARPACKIE.ART, która będzie kontynuowana co roku, ale jej temat będzie ulegał zmianie w zależności od potrzeby chwili lub potrzeby kreowania i popularyzowania poszczególnych elementów dziedzictwa kulturowego.
W tym roku najważniejszą postacią stał się Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego w Europie, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce i wynalazca lampy naftowej. Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że teren obecnego województwa podkarpackiego jest kolebką przemysłu naftowego na świecie i że to właśnie człowiek pochodzący stąd (urodzony w Zadusznikach – pow. mielecki, zmarły w Chorkówce – pow. krośnieński) dał początek wykorzystaniu ropy naftowej w wymiarze dotąd niespotykanym.
Aby przybliżyć ten temat, poprosiliśmy dwóch ekspertów o opracowania, które mogą okazać się pomocne w przygotowywaniu się do tworzenia koncepcji, ale także później w realizacji projektu opartego na niej:
-
O tym czego możemy nauczyć się od Ignacego Łukasiewicza (plik w docx, 25,6 KB) pisze dr hab. Mariusz Ruszel prof PRz
-
O miejscach związanych z Ignacym Łukasiewiczem na terenie województwa podkarpackiego (plik docx, 18,8 KB) pisze dr Artur Stec
Poniżej prezentujemy zasady oraz dokumenty związane z udziałem w akcji ŁUKASIEWICZ.ART 2022
-
REGULAMIN akcji promocyjnej ŁUKASIEWICZ.ART 2022 (plik w docx, 24,8 KB)
-
Obowiązkowa KARTA ZGŁOSZENIA (plik w docx, 18 KB)
-
Niezbędne elementy AUTORSKIEJ KONCEPCJI PROJEKTU ARTYSTYCZNEGO (plik w docx, 15,6 KB)
W tym roku preferujemy: malarstwo, rzeźba, grafika, film, fotografia artystyczna, a także dopuszczamy łączenie tych dziedzin w ramach jednego projektu.
KONCEPCJĘ wraz z podpisanym skanem KARTY ZGŁOSZENIA należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28 maja 2022 r.
Spośród nadesłanych koncepcji Komisja ekspercka wybierze do 10 i z tymi autorami podpiszemy umowy na realizację ich projektów. Wartość każdej umowy 4000 zł brutto. Na realizację swojego projektu autorzy będą mieli 100 dni.
Wszystkie informacje dotyczące przebiegu akcji będziemy zamieszczać w Aktualnościach strony www.art.podkarpackie.pl
Jesteśmy także do dyspozycji pod numerem telefonu: 17 743 30 19 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czekamy na Twój pomysł na artystyczne przetworzenie dziedzictwa Igancego Łukasiewicza!